Niejeden z rodziców w obliczu problemów wychowawczych lub w przypadku wystąpienia niepokojących sygnałów w zachowaniu swojego dziecka, zastanawia się nad zasięgnięciem pomocy psychologa. Jest to nic innego jak wyraz troski i pragnienia zapewnienia najlepszego wsparcia dla własnego dziecka. Bacznie obserwujemy nasze dzieci i martwimy się czy rozwijają się prawidłowo, czy sami nie popełniamy błędów wychowawczych, które mogą negatywnie wpływać na ich delikatną psychikę. Porównujemy naszych synów i córki z grzecznymi dziećmi znajomych, i zauważamy, że posiadamy wyjątkowo trudne, nadpobudliwe dziecko, lub odwrotnie – martwimy się, że nasze dziecko jest na tle rówieśników zbyt spokojne i nieśmiałe. Są to naturalne rozważania, typowe dla troskliwych rodziców. Zapewne teraz również zastanawiasz się, czy możesz sam poradzić sobie z problemem i czy potrzebna jest konsultacja ze specjalistą.

W tym artykule dowiesz się, kiedy zasięgnięcie pomocy psychologa dziecięcego jest szczególnie istotne.

Wskazania do wizyty u psychologa dziecięcego

Żródło: https://pl.pinterest.com/pin/127578601925152232/

Bezpośrednimi wskazaniami do spotkania dziecka ze specjalistą: psychologiem, psychoterapeutą, jest zalecenie konsultacji przez lekarza prowadzącego dziecko, pracowników szkoły czy przedszkola. Kiedy o konsultację dziecka z psychologiem proszą nauczyciele czy też trenerzy lub inne osoby pracujące na co dzień z naszym dzieckiem, nie należy takiej prośby lekceważyć. Najczęściej osoby postronne potrafią obiektywniej spojrzeć na zachowanie naszego dziecka niż ich własny rodzic. Takie zalecenie dobrze jest więc traktować jako życzliwość i chęć pomocy naszemu dziecku.

Co jednak w przypadku, gdy takich wskazań ze strony środowiska zewnętrznego nie ma, a my w domu nie dajemy sobie rady z naszym dzieckiem? Kiedy powinno nas to zaniepokoić?

Wskazaniami do konsultacji u psychologa są sytuacje, gdy nasze dziecko jest:

  • apatyczne, smutne, nie ma chęci do zabawy i aktywności;
  • gdy jest agresywne, wchodzi w nieustanne konflikty z dorosłymi i rówieśnikami;
  • kłamie; zabiera nie swoje rzeczy bez pytania;
  • na bardzo długo zamyśla się, tak jakby odpływało… kiedy mamy wtedy wrażenie, że dziecko ciągle przebywa we własnym świecie;
  • nie możemy poradzić sobie w typowych kwestiach wychowawczych z dzieckiem, ponieważ jest nieposłuszne, krnąbrne;
  • dziecko przeżywa duże lęki, nie chce samo chodzić spać czy rozstawać się z rodzicem;
  • dziecko moczy się w nocy pomimo ukończonego wieku 5 lat;
  • dziecko ma dolegliwości zdrowotne, a badania lekarskie wychodzą poprawnie i lekarze nie znajdują przyczyny kłopotów ze zdrowiem;
  • dziecko jest bardzo ruchliwe i ma duże kłopoty z koncentracją uwagi;
  • pomimo ukończonych 3 lat dziecko nie mówi;
  • dziecko w wieku nastoletnim wchodzi w konflikty z prawem lub przejawia zachowania ryzykowne: palenie papierosów, picie alkoholu, czy też zażywanie narkotyków a także częściej chce przebywać w środowisku osób zdemoralizowanych.

Wymienione wyżej objawy mogą wskazywać, że dziecko potrzebuje konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą. W takich sytuacjach psycholog dziecięcy może pomóc zrozumieć nam, co dzieje się z naszym dzieckiem, doradzi w kwestii występującego problemu lub poprowadzi dalsze działania.

Korzyści z wizyty u psychologa dziecięcego

Wizyta u psychologa bardzo często jest przez rodziców błędnie odbierana jako coś wstydliwego. Boją się oni, że zostaną źle ocenieni przez samego psychologa i własne środowisko, jako rodzice, którzy nieprawidłowo wychowują swoje dziecko lub są niezaradni. Natomiast wizyta u psychologa dziecięcego ma za zadanie pomóc nam być lepszymi rodzicami lub pomóc naszemu dziecku w rozwiązaniu jego problemów.

Współczesny rodzic jest poddawany bezustannej presji kreowanej przed media i najbliższe otoczenie, które tworzą iluzję świata, gdzie nie ma miejsca na wychowawcze błędy. Oczekiwania wobec rodziców są obecnie ogromne, niewspółmierne z ograniczonym czasem, który są oni w stanie poświęcić własnemu dziecku ze względu na narzucone dzisiejszym rodzinom tempo życia,  odbierającą siłę masę obowiązków i wyczerpujące zapracowanie. Psycholog dziecięcy zdaje sobie sprawę z wyzwań przed którymi stają współcześni rodzice a celem jego pomocy nie jest krytykowanie i wskazywanie błędów, które popełniają rodzice, ale jak najlepsze zrozumienie ich sytuacji życiowej i motywów zachowań. Zadaniem psychologa dziecięcego jest uświadomienie rodzicom źródła problemu i wskazanie najlepszych sposobów jego rozwiązania.

Gdy pojawia się trudna dla rodzica sytuacja, która rodzi lęk, frustrację, agresję w stosunku do dziecka, poczucie bezradności, kiedy trudno rodzicowi poradzić sobie nie tylko z dzieckiem, ale też z własnymi emocjami, bez wahania powinniśmy skontaktować się ze specjalistą z zakresu psychologii dziecięcej, który pomoże w uzdrowieniu naszych relacji na poziomie rodzicielskim. Warto przy tym mieć na uwadze dobro dziecka, które do prawidłowego rozwoju potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, stabilności, zdrowych relacji i emocji. Rodzic zaś, aby móc zapewnić to wszystko własnemu dziecku, potrzebuje poczucia bycia dobrym rodzicem oraz otrzymania odpowiednich wskazówek i oparcia w sytuacjach, które tego wymagają.

Jeśli szukasz dobrego psychoterapeuty w Łodzi pracującego z dziećmi , na pewno zainteresuje Cię oferta specjalistów Poradni Rodzinnej Salomon. Pełną listę naszych psychologów, psychoterapeutów wraz ze specjalizacjami znajdziesz tutaj: http://www.poradniasalomon.pl/nasi-specjalisci/84.