Zniekształcenia poznawcze – co to?

 

Niekiedy nasz mózg chce ułatwić sobie życie i idzie „na skróty” w przetwarzaniu i interpretowaniu naszych sytuacji. Najczęściej niestety próbuje nas przekonać do rzeczy, które nie są prawdziwe – dokłada lub umniejsza na znaczeniu sytuacjom w naszym życiu.
Każdy z nas doświadcza zniekształceń, często zupełnie nieświadomie. Jest to normalne i chyba niemożliwym jest tego uniknąć. Lecz jednak gdy stają się one nasilone i dominują nasze postrzeganie rzeczywistości robi się niebezpiecznie.

Jak radzić sobie z lękiem i niepokojem w czasie kryzysu?

 

nogi, buty, miasto

Nastał teraz ciężki czas dla wszystkich. Wiele osób jest obciążonych psychicznie wskutek aktualnych wydarzeń. Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami o pandemii: w telewizji, radiu, internecie czy gazetach. Nasz dotychczasowy styl życia stanął na głowie, wielu z nas martwi się o zdrowie swoje i najbliższych czy o sytuację ekonomiczną – bez wątpienia osoby, które mają skłonność do przeżywania lęków, są narażone na emocjonalne kryzysy, ale i nie tylko one. Problem ten może dotyczyć nas wszystkich.

Objawy depresji – jak wspierać chorego

 

kobieta, stały kamień, wody

Smutek, który towarzyszy nam od czasu do czasu, to normalny element naszego życia. Jest reakcją na mniejsze lub większe niepowodzenia. Kiedy jednak przygnębienie towarzyszy nam każdego dnia przez dłuższy okres i znacząco utrudnia codziennie funkcjonowanie, jego przyczyną może być depresja.

Jak tworzyć bliskie relacje z rodziną?

 

panorama, alpejski dobry widok

Rodzina jest ważnym obszarem życia dla każdego z nas. Chcielibyśmy utrzymywać dobre relacje z bliskimi i umieć o nie dbać. Istotne dla naszych więzi jest to, czy i jak spędzamy razem czas. O bliskie relacje w rodzinie należy zadbać na samym początku.

Nie bądź off – bądź on, terapia online w pomocy psychologicznej

 

człowiek, myślenie, myśli rzeźba

W dzisiejszych czasach Internet jest wszechobecny – wykorzystujemy go do zakupów, opłacania rachunków, komunikowania się z bliskimi czy sprawdzania bieżących informacji. Chętnie korzystamy z tej technologii, bo znacznie ułatwia nam życie. A gdyby tak nawiązać kontakt z psychologiem czy psychoterapeutą właśnie tą drogą? Wiele osób patrzy krytycznie na prowadzenie terapii online czy na korzystanie z konsultacji psychologicznej tą drogą. Jednak czy słusznie? Udowodnimy, że nie.

Poznaj psychologiczne mechanizmy obronne

 

Psychologiczne mechanizmy obronne

Każdy z nas ma wrodzoną zdolność do obrony. Posiadamy psychologiczne mechanizmy obronne, określane jako nieświadome sposoby redukowania i unikania potencjalnie zagrażających nam uczuć. Mechanizmy te są nam bardzo potrzebne do utrzymania równowagi, zdarza się jednak, że stosujemy je w nadmierny sposób, przez co stają się źródłem problemów.