Doradztwo kariery

Konsultacje z wykwalifikowanym doradcą zawodowym pomagają w odnalezieniu swojej ścieżki zawodowej, określeniu kierunku dalszego kształcenia czy poprawie satysfakcji z jakości życia zawodowego. Na czym polega spotkanie z doradcą? Dlaczego warto skonsultować swój wybór i porozmawiać o możliwych drogach rozwoju?

Droga zawodowa bez konsultacji

Za pewne większości znana jest historia człowieka, który całkowicie zmienia swoje życie zawodowe, mimo kilkunastu lat pracy na wysokim i dobrze opłacanym stanowisku. W wieku 35-45 lat budzi się w nas potrzeba zmiany i realizacji marzeń. Dlaczego tak się dzieje?

Najczęstszą przyczyną tej wewnętrznej potrzeby zmiany w życiu jest fakt, że niewielu z nas świadomie wybiera drogę zawodową. Często ulegamy opiniom rodziców, znajomych, nauczycieli, nie zwracając uwagi na swoje marzenia i wiarę, że możemy je spełniać.

Drugim powodem może być również fakt, że nie znamy siebie dość dobrze. Nie zdajemy sobie sprawy ze swoich mocnych i słabych stron. Nie poddajemy siebie wnikliwej analizie. Trafiamy więc na stanowiska, na których mimo dobrych chęci, nie możemy się spełnić, bo brakuje nam wrodzonych umiejętności, np. organizacyjnych. Niektórzy mają potrzebę wykonywania pracy, która w ich mniemaniu ma głębszy sens dla społeczności. Choćby po to, by przyjrzeć się swoim słabym i mocnym stronom, warto skonsultować się z doradcą zawodowym. Poznanie siebie, swoich zasobów jest niezbędne do budowania kariery.

Tylko wtedy, gdy praca jest zgodna z naszymi talentami i predyspozycjami, zaspokaja nasze potrzeby działania, daje nam satysfakcję i odczuwamy z jej wykonywania zadowalające korzyści finansowe. W znalezieniu dla siebie odpowiedniej pracy pomaga doradca zawodowy.

Kim jest doradca zawodowy?

To osoba o specjalistycznym wykształceniu w zakresie doradztwa edukacyjnego i zawodowego. To doświadczony psycholog, który przeprowadzi z nami rozmowę w celu odkrycia naszych skrytych pasji i umiejętności. Dzięki takiej rozmowie powinniśmy poczuć odwagę do samookreślenia. Doradca zawodowy pomaga w świadomym kreowaniu kariery zawodowej i edukacyjnej.

W ramach poradni oferujemy spotkania z cenionym doradcą zawodowym. Zapraszamy do wykonania testów predyspozycji zawodowych i odkrycia swoich głębokich marzeń.

Kto może skorzystać z pomocy doradcy zawodowego?

Każda osoba, która odczuwa potrzebę zmiany zawodowej, jest niezadowolona ze swojego życia, pragnie i szuka innej ścieżki oraz osoby, stojące przed dokonaniem wyboru studiów, kierunku kształcenia.

Z pomocy doradcy zawodowego warto skorzystać na początku drogi, jak również gdy czujemy tzw. wypalenie zawodowe czy znudzenie obecną formą pracy. Doradca pomaga odnaleźć alternatywne ścieżki rozwoju.

Szczególnie zachęcamy osoby do skorzystania z konsultacji z doradcą zawodowym , które:

pragną poprawić jakość swojego życia, zmienić pracę,
mają trudność w podjęciu decyzji, jaki zawód wybrać,
nie wiedzą, jakie mają możliwości,
nie dostrzegają różnych opcji rozwoju,
chcą się przebranżowić,
powracają do pracy po urlopie macierzyńskim lub długotrwałej chorobie,
skończyły 50 lat,
poszukują dopiero swojej ścieżki – uczniowie, studenci, osoby nigdy wcześniej nie pracujące

Jak przebiega spotkanie z doradcą zawodowym?

Spotkanie rozpoczyna się wstępną rozmową, która pozwoli doradcy zawodowemu poznać potrzeby Klienta. Na podstawie wniosków z rozmowy doradca proponuje rozpoczęcie procesu coachingowego ukierunkowanego na dany cel lub zachęca do przeprowadzenia szczegółowych testów psychologicznych dobranych do wieku, doświadczenia i wykształcenia Klienta.

Testy psychologiczne doradcy zawodowego to np.:

  1. profesjonalne badania predyspozycji zawodowych
  2. badania preferowanych aktywności, preferencji zawodowych
  3. testy specjalistyczne dotyczące potrzeb, stylu uczenia się
  4. praktyczne testy umiejętności
  5. testy osobowościowe

Jak długo trwa konsultacja z doradcą zawodowym?

Jedno spotkanie trwa zazwyczaj około 1,5 h. Na tym spotkaniu ustala się czas trwania i ilość spotkań z doradcą zawodowym. Spotkanie doradcze skoncentrowane na testach wymaga 2-3 spotkań. Spotkania oparte na procesie coachingowym to średnio 6-8 sesji.

Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie, powyższe ilości spotkań są tylko szacunkowymi. Każdy ma inne potrzeby, inne tempo pracy i inne oczekiwania, a to wpływa na charakter i częstotliwość spotkań z doradcą.

Oprócz analiz potencjału osobowego i zawodowego, badania predyspozycji, preferencji i doradztwa edukacyjnego i zawodowego, pomagamy w pisaniu dokumentów aplikacyjnych, przygotowujemy kandydatów do rozmów rekrutacyjnych oraz wspieramy w budowaniu marki osobistej.

W Poradni Rodzinnej Salomon wsparcia z zakresu doradztwa kariery udziela wykwalifikowany doradca zawodowy i coach kariery Kinga Kwiatkowska. Zapraszamy!