„Psychiatra szuka odpowiedzi na pytanie, jaki jest człowiek naprawdę, co kryje się pod maską jego mimiki, gestów i słów”.
Antoni Kępiński

Psychiatra to lekarz specjalista, który ukończył 6 lat studiów medycznych ze specjalizacją zdrowia psychicznego – trwającą 5 lat. Po 11 latach przygotowania do zawodu psychiatra pomaga Pacjentom ulżyć w cierpieniu.
Psychiatra zajmuje się leczeniem ludzkiej psychiki, zaburzeń osobowości, zaburzeń lękowych, paranoidalnych i innych chorób psychicznych.

Wizyta u psychiatry w poradni

Wizyta u psychiatry wygląda bardzo podobnie do wizyty u terapeuty czy psychologa. Spotkanie rozpoczyna się od wywiadu, psychiatra pyta o istotne sprawy zdrowotne, nasze zachowania, emocje. W ten sposób poznaje pacjenta i dobiera odpowiednie leczenie. Psychiatra, w przeciwieństwie do psychologa czy psychoterapeuty, może wypisywać i zalecać stosowanie leków.

Rozmowa z psychiatrą nie powinna nikogo przerażać. Wykwalifikowany lekarz psychiatra zdaje sobie sprawę, jak trudna jest pierwsza wizyta i rozmowa o problemach. Powoli, za pomocą odpowiednio dobranych pytań, lekarz pomaga pacjentowi w otworzeniu się i opowiedzeniu o obawach, lękach, trudnościach.

Leczenie farmakologiczne z zaleceń psychiatry

W życiu doświadczamy wielu kryzysów, niektóre z nich są dla nas groźne, mogą wpędzić nas w huśtawki nastrojów, stany depresyjne czy lęki, które będą nas paraliżować. Problemy psychiczne wpływają na cały organizm, gospodarkę hormonalną, funkcjonowanie poszczególnych organów. W zaawansowanej czy przewlekłej chorobie często nie da się uniknąć leczenia farmakologicznego.

Zalecenia do wizyty u psychiatry

W przypadku trudności w życiu szukamy pomocy. Kiedy powinniśmy zgłosić się do psychiatry, a kiedy do psychologa lub psychoterapeuty?

  • na konsultację psychiatryczną powinna się zgłosić osoba, u której pojawiły się myśli samobójcze. Mogą one wynikać z tymczasowego kryzysu, jednak zawsze są to myśli niebezpieczne.
  • kiedy pojawiają się w myślach fantazje o krzywdzeniu innych ludzi czy zwierząt i trudno jest pozbyć się takich obrazów.
  • równie niepokojące i wymagające konsultacji psychiatrycznej są słyszalne głosy i obrazy, których inni z otoczenia nie widzą.
  • wizyta u psychiatry jest również zalecana w przypadku, gdy pojawiają się trudności z codziennym wykonywaniem podstawowych czynności – brakiem sił na działanie, poczuciem bezsensu życia, brakiem radości, nadmierną sennością lub bezsennością.
  • w przypadku poczucia bycia śledzonym, obserwowanym i poczucia zagrożenia, pojawiających się napadów paniki (nadmierne pocenie, drżenie rąk, zaschnięte gardło, kołatanie serca), konsultacje z psychiatrą z pewnością pomogą w uzyskaniu równowagi.

Czasem zdarza się, że Pacjent zgłasza się do psychiatry, który zaleca psychoterapię, innym razem psychoterapeuta zaleci wizytę u psychiatry. Często terapia wymaga połączenia dwóch form leczenia.

Skuteczne leczenie psychiatryczne

Dzięki podjętemu leczeniu Pacjenci powracają do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, podejmują ponownie swoje role zawodowe, odstawiają leki zgodnie z rekomendacją psychiatry, zaczynają sobie lepiej radzić w życiu.

W naszej Poradni pracuje lekarz psychiatra z życzliwym, ludzkim podejściem do drugiej osoby. Przyjdź, daj sobie pomóc!

Bogna Andrzejczak – lekarz psychiatra