Rodzina jest ważnym obszarem życia dla każdego z nas. Chcielibyśmy utrzymywać dobre relacje z bliskimi i umieć o nie dbać. Istotne dla naszych więzi jest to, czy i jak spędzamy razem czas. O bliskie relacje w rodzinie należy zadbać na samym początku.

Pojawienie się dziecka istotnie zmienia relacje w rodzinie. W zależności od tego na jakim etapie rozwoju jest dziecko tak organizujemy wspólne spędzanie czasu. Oczywiście na początku malutki członek rodziny pochłania większość uwagi rodziców, uczą oni go nowych rzeczy, pokazują otaczający świat. Jednak  wraz z rozwojem intelektualnym i emocjonalnym dziecka aktywności w czasie wolnym również wkraczają na wyższy poziom i stają się bardziej wymagające.

Aktywności, które pomagają tworzyć bliskie relacje z rodziną

Podpowiadamy jakie aktywności najbardziej pochłaniają dzieci, jak i rodziców, i które idealnie sprawdzą się do wykorzystania wolnego czasu.

Do tego zadania świetne są wszystkie artystyczne i manualne zabawy angażujące dzieci. Malowanki i farby pewnie już nie są atrakcyjne dla dzieci, warto więc ugryźć ten temat w nieco inny sposób. Zwykłe malowanie pędzelkiem można zastąpić malowaniem palcem albo robieniem odcisków rąk i stóp członków rodziny – na pewno ta forma bardziej spodoba się dzieciom! Natomiast zamiast kartek można użyć ręczników papierowych i malować na nich rozcieńczoną wodą farbą.

Ciekawym sposobem na spędzenie wspólnie czasu całą rodziną może być również wyprodukowanie domowej ciastoliny z masy solnej i tworzenie swoich dzieł sztuki. Warto też sięgnąć po takie akcesoria jak balony i zrobić z nich “gniotka” z mąką ziemniaczaną czy stworzyć swoje podobizny za pomocą balonów, mazaków i włóczki. Wszystkie manualne zabawy rozwiną motorykę i kreatywność dziecka oraz są dobrą okazją do rozmów z dzieckiem. Ogranicza was tutaj tylko wyobraźnia!

Należy pamiętać również o aktywności fizycznej – nie może jej zabraknąć w naszym życiu rodzinnym. Dzieci kochają zabawy ruchowe, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby cała rodzina brała w nich udział. Egzamin zdają wszelkiego rodzaje tory przeszkód zrobione z poduszek, klocków czy tuneli albo pokonywanie slalomu z jajkiem na łyżce na czas – tutaj rodzice również nie będą się nudzić! Wspaniałe są wspólne wycieczki rowerowe, spacery w lesie lub wyprawa na basen. Jeżeli nie mamy możliwości wyjścia możemy zrobić wspólny trening w domu. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również, albo i przede wszystkim, na nasz nastrój – podczas ruchu w naszym ciele uwalnianie są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Ćwiczenia dodają nam więcej energii oraz poprawiają nasze myślenie.

Spędzając czas z najbliższymi warto sięgnąć po różnego rodzaju planszówki. Obecnie jest ich na rynku cała masa i bez problemu znajdziemy coś, co przypadnie do gustu wszystkim domownikom. Planszówki to prawdziwe pożeracze czasu a dodatkowo rozwijają logiczne myślenie, koncentrację i zręczność. 

Wspólne obcowanie z kulturą i wspólna nauka

Oczywiste jest to, że nie zawsze mamy ochotę na szaleństwa na torze czy mazanie rąk farbą – wtedy jak najbardziej dobrym sposobem na spędzenie czasu jest włączenie ciekawego filmu dla całej rodziny czy urządzenie wspólnego czytania. Starsze dzieci, i nie tylko, na pewno zainteresują rodzinne albumy – jest to znakomity sposób aby zebrać się całą rodziną i wspominać minione wydarzenia, a dzieciom przybliżać historie rodzinne.

Gotowanie – tutaj przyda się i sprawdzi każdy, niezależnie od wieku. Wspólne przyrządzanie posiłku czy eksperymenty kuchenne to idealny sposób na przekazanie dziecku praktycznych umiejętności oraz poznawanie nowych smaków, co więcej może być to dobry sposób na niejadka. 

Czy aktywności wystarczą do zbudowania bliskich relacji z rodziną?

Kluczowym składnikiem wszystkich wspólnych aktywności jest szczerość, zaangażowanie i uważność obu stron. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wtedy dopiero możemy mówić o zacieśnianiu rodzinnych relacji, lepszym poznaniu siebie i swoich wzajemnych potrzeb.

W sytuacjach gdy jesteśmy “zamknięci” w domu z powodu choroby lub panującej epidemii przebywanie z sobą 24 godziny na dobę może okazać się trudne. Zaczynamy się frustrować aktualną sytuacją, niemożnością wyjścia z domu, czujemy narastające w nas napięcie, co przekłada się na relacje z bliskimi i skutkuje pojawiającymi się konfliktami. Dlatego bardzo ważne jest umiejętne zaopiekowanie się czasem wolnym swoim i rodziny. Inna sytuacja jest wtedy, gdy spotykamy się wszyscy w domu po dniu pracy, szkoły, przedszkola i wtedy opowiadamy co nam się przydarzyło, a co innego gdy spędzamy ze sobą czas od rana do wieczora. W takich sytuacjach ważne jest, aby każdy z domowników zadbał o siebie i znalazł miejsce i czas gdzie może pobyć sam ze sobą i zająć się swoimi sprawami. Może to być czytanie książki, słuchanie muzyki czy po prostu relaks przy herbacie – istotne jest to, aby na chwilę “odciąć się” od pozostałych. Nie jest to egoizm czy zaniedbywanie relacji – wręcz przeciwnie – w ten sposób dbamy o to, aby atmosfera i relacje między domownikami były zdrowe. Pomocne może być również stworzenie planu dnia, który pomoże zorganizować dzień i wyeliminuje godziny nudy i “nicnierobienia”.

Jeżeli w domu występują często konflikty i nie potraficie znaleźć wspólnego języka rozważcie zwrócenie się o pomoc do specjalisty – szkoda tracić czas na nieporozumienia. W ramach terapii rodzinnej pomagamy uporać się z konfliktami w relacjach rodzinnych.

Autor: Kinga Purgał