Nasze samopoczucie zależy od naszego zdrowia – nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Uzyskanie równowagi psychicznej to jeden z warunków szczęśliwego życia. Wizyta u psychologa nie jest zarezerwowana dla osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Spora część z nas uważa, że problemy emocjonalne najlepiej rozwiązywać samemu.

Wbrew powszechnej opinii pomoc psychologa nie jest zarezerwowana dla wariatów – wręcz przeciwnie. Psycholog to często pierwsza deska ratunku w kryzysowej sytuacji.

Na czym polega pomoc psychologa?

Nie jest nam łatwo znaleźć poczucie sensu życia i spełnienia. Nasze wewnętrzne przekonania i pomysły często zderzają się z przyziemnymi realiami i ograniczeniami. Osoby twórcze, zawodowi artyści zmieniają swój wolny zawód na praktyczne zajęcia w trosce o swój byt, lekarze odkładają na bok poczucie misji, następuje wypalenie zawodowe. Brak możliwości realizacji marzeń i planów sprawia, że tracimy kierunek, sens życia, przyglądamy się temu, co się z nami dzieje, jak przez szybę. Stajemy się coraz bardziej apatyczni, obwiniamy siebie i bliskie nam osoby o swoje niepowodzenia. Wpadamy w koło przygnębienia.

Pomoc psychologa polega na wnikliwej i ukierunkowanej na zdefiniowanie dręczących nas problemów rozmowie. Psycholog to specjalista, który pomaga spojrzeć z innej perspektywy na życie, pomaga odzyskać władzę i siły do działania.

W przypadku zaawansowanych problemów takich jak depresja, nerwica czy myśli samobójcze, psycholog podpowie, na jaki rodzaj terapii należy się zgłosić i czy Klient powinien skonsultować się z psychiatrą.

Kiedy ciało podpowiada, by udać się po pomoc do psychologa

Ciało i umysł są ze sobą połączone. Choroby ciała często pojawiają się przy pogorszeniu stanu psychicznego (schorzenia psychosomatyczne). Pewne problemy natury psychicznej wywołują problemy z funkcjonowaniem ciała. Najlepszym tego przykładem są problemy ze snem. Psycholog pomaga odnaleźć źródło problemu. Szczególnie niepokojące są momenty, gdy budzimy się samoistnie o jednej i tej samej porze lub nie możemy zasnąć. Zmiany w ciele, których nie powinniśmy lekceważyć to zmiany apetytu, trwające dłużej niż 2-3 tygodnie zmiany nastroju.

Kto powinien zgłosić się po pomoc do psychologa?

Podjęcie terapii to kwestia bardzo indywidualna. Wiele osób potrafi samodzielnie rozwiązywać swoje problemy i wewnętrzne konflikty. Najczęściej są to osoby bardzo świadome siebie, które już wcześniej uczestniczyły w psychoterapii.

Warto skorzystać z pomocy psychologa, gdy czujemy, że nasze życie pozostaje w jakiś sposób niedopełnione, gdy mamy problem ze sobą lub z bliskimi nam osobami, kiedy nie dostrzegamy celowości naszych działań i stajemy się obojętni.

Zapraszamy na konsultacje do specjalistów Poradni Rodzinnej.

Poznaj specjalistów z naszego zespołu: