Psycholog dla dziecka – kiedy iść na wizytę?

W sytuacji, gdy zauważasz u swojego dziecka niepokojące zachowania, czy w domu czy w szkole/przedszkolu, warto zastanowić się nad konsultacją u specjalisty. Jeśli masz podejrzenia, że dziecko może nie rozwijać się prawidłowo albo obserwujesz u niego trudności z emocjami, rówieśnikami czy podczas zabawy, nie warto czekać aż objawy się rozwiną. Dobry psycholog dziecięcy będzie w stanie ocenić, czy zachowanie dziecka odbiega od normy, czy też nie.

Do psychologa dziecięcego warto się udać, kiedy widzisz, że Twoje dziecko częściej się złości albo nie radzi sobie z wyrażaniem przykrych emocji, ma niską samoocenę, trudności z dogadywaniem się z innymi dziećmi, zgłasza różnego rodzaju lęki i fobie.

Problemy nastolatków – objawy zaburzeń psychicznych u młodzieży

Okres dojrzewania u młodzieży to czas, w którym nastolatek i jego rodzic może doświadczać wielu trudności. Skąd zatem wiedzieć, kiedy zachowanie nastolatka wymaga wsparcia specjalisty? Bez konsultacji z profesjonalistą ciężko będzie ocenić powagę problemu i możliwości pomocy Twojemu dziecku.
Do psychologa warto iść z nastolatkiem, kiedy zauważasz, że:
– jego nastrój znacznie się pogorszył lub ulega gwałtownym zmianom,
– nie radzi sobie z agresją,
– ma niską samoocenę,
– ma problemy z rówieśnikami,
– unika chodzenia do szkoły,
– podejrzewasz, że sięga po alkohol lub inne substancje psychoaktywne,
– jest zamknięty w sobie i nie chce z nikim rozmawiać,
– swój wolny czas spędza tylko w Internecie,
– rezygnuje z dotychczasowych zainteresowań i hobby,
– nastolatek się okalecza lub w inny sposób robi sobie krzywdę.

Trudna młodzież – gdzie szukać pomocy?

Jeśli Twój nastolatek sprawia problemy wychowawcze, obserwujesz u niego niepokojące zachowania lub podejrzewasz, że sięga po narkotyki – umów go na wizytę u psychologa specjalizującego się w pracy z młodzieżą. Taki psycholog jest ukierunkowany na tego typu trudności.

Wsparcie dla rodziców – konsultacje rodzicielskie

Warto pamiętać, że z sesji wsparcia psychologicznego skorzystać mogą także rodzice, którzy zmagają się z problemami wychowawczymi, których niepokoją zachowania lub emocje ich dzieci, a także ci, których dzieci mają trudności w przedszkolu, szkole lub w relacjach z rówieśnikami. Takie konsultacje rozpoczynają się zazwyczaj od rozmowy z samymi rodzicami, aby móc zdiagnozować sytuację rodziny i dziecka. Na kolejnym etapie psycholog może chcieć spotkać się z dzieckiem/dziećmi, lub z całą rodziną. 
Kiedy jeszcze warto skorzystać z pomocy specjalisty? Wtedy, gdy planujesz powiększyć rodzinę, wziąć rozwód lub przechodzisz przez żałobę – aby pomóc dziecku w trudnym czasie, z jakim zmierzy się cała Twoja rodzina.

Konsultacje rodzicielskie mają na celu próbę określenia i wyjaśnienia źródła zaistniałych problemów, oraz znalezienie konkretnych i skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi. Zadaniem psychologa jest także wzmocnienie kompetencji i poczucia sprawczości rodziców, oraz wsparcie ich w opiece nad dziećmi, budowane w oparciu o szacunek, bez krzyków i niepotrzebnych nerwów.  W razie potrzeby specjalista może zalecić sposób dalszego postępowania dotyczący pomocy dziecku. Może to być np. terapia indywidualna, rodzinna, albo dalsza diagnostyka m.in. u neurologa czy psychiatry dziecięcego. 
Warto podkreślić, że oprócz merytorycznego wsparcia, rodzice nierzadko potrzebują się po prostu wyżalić lub wypłakać, żeby móc dalej mądrze, cierpliwie kochać. 

W Poradni Salomon w Łodzi czekają na Was bardzo dobrzy, lubiani przez młodych Pacjentów psychologowie i terapeuci pracujący z dziećmi i młodzieżą:
Maria Stacherska
Marta Korporowicz
Sonia Szukalska
Martyna Dziewulska