Będąc u chorej babci w szpitalu byłam świadkiem rozmowy starszej kobiety ze swoją niespełna czterdziestoletnią synową. Obie płakały pocieszając się wzajemnie, podnosząc na duchu.
Z kontekstu rozmowy można było wnioskować, że chodziło o ich zmarłego syna i męża. Młodsza kobieta mówiła:
– I mama wie, po śmierci męża nie mogę sobie znaleźć miejsca, cały czas płaczę, nie chce mi się żyć… Lekarz u którego byłam powiedział mi, że powinnam iść do psychologa, bo sama sobie z tym  nie poradzę…

Wielu z nas w swoim życiu słyszało o kimś, kto korzystał z pomocy psychologa, czy z psychoterapii. Niekiedy my sami znajdowaliśmy się w trudnej życiowej sytuacji (depresja, stany lękowe, żałoba, uzależnienie lub trudne relacje z bliskimi). Wtedy zazwyczaj próbujemy sobie wytłumaczyć, że tak musi być, a problemy pojawiają się po to, abyśmy mogli w później docenić piękno życia. Niestety nie zawsze pomaga szukanie pocieszenia u przyjaciół lub sięganie po zioła uspakajające.

W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Rozmowa z profesjonalistą, który znajduje się obok problemu, pomoże Wam obiektywnie spojrzeć na daną kwestię.

Wachlarz życiowych trudności, z którymi spotykamy się w Poradni Rodzinnej Salomon jest naprawdę szerokie. Na szczęście sposobów na pomoc jest jeszcze więcej!

Psycholog czy psychoterapeuta?

Różnica pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą jest znacząca. Psycholog to osoba z wykształceniem magisterskim z psychologii, natomiast psychoterapeuta to osoba, która po studiach magisterskich ukończyła specjalistyczne szkolenie z zakresu prowadzenia psychoterapii. Ponadto odbyła własną psychoterapię, aby lepiej zrozumieć siebie, swoje ograniczenia i możliwości, a tym samym by profesjonalnie pomagać innym. Psychoterapeuta poddaje swoją pracę stałej superwizji (refleksji) bardziej doświadczonego specjalisty oraz nieustannie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe.

Psychoterapeuta może być ze swojego bazowego wykształcenia psychologiem, socjologiem, lekarzem medycyny, pedagogiem. Natomiast psycholog nie może być psychoterapeutą bez ukończenia wieloletniego psychoterapeutycznego szkolenia.

Zwyczajowo psycholog jest osobą, która prowadzi proces diagnostyczny oraz udziela konsultacji psychologicznych. Psychoterapeuta zaś to osoba, która pomaga człowiekowi, prowadząc proces psychoterapii metodami i technikami odpowiednimi dla nurtu, w którym się kształcił.

Konsultacja psychologiczna czy psychoterapia?

Konsultacje psychologiczne to jedno lub dwa spotkania dotyczące konkretnego problemu, natomiast psychoterapia jest o wiele dłuższym procesem, który ma doprowadzić do poprawy samopoczucia, wyzdrowienia i lepszego życia po terapii. W czasie psychoterapii pacjent przygląda się swoim uczuciom, potrzebom, relacjom z innymi ludźmi oraz sposobom reagowania na konkretne sytuacje. Psychoterapeuta jest towarzyszem, który wspiera leczenie, nie oceniając decyzji, zachowań ani uczuć danej osoby.