Psychoterapia w ostatnich latach zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Pomoc psychologiczna może być realizowana poprzez różne formy oddziaływania terapeutycznego. Jedną z możliwych dróg leczenia jest psychoterapia indywidualna, czyli spotkania z wykwalifikowanym specjalistą, udzielającym pomocy psychologicznej. Indywidualne spotkanie z psychoterapeutą ma szczególny wymiar.

To niezwykła rozmowa skierowana na uczucia, sposób odbioru rzeczywistości przez Pacjenta i przeżycia z tym związane. To przestrzeń do rozmowy o relacjach z ważnymi dla Pacjenta osobami.

Szczegóły sesji psychoterapii indywidualnej

Sesja z psychoterapeutą odbywa się w gabinecie, ma ściśle określony czas. Psychoterapeuta umożliwia Pacjentowi wgląd w siebie poprzez rozmowę. Zadawane pytania mają na celu pomoc w przejściu przez trudne sytuacje. Psychoterapeuta udziela wsparcia w zrozumieniu zdarzeń i problemów, pomaga w uświadomieniu sobie trudności i ich przezwyciężeniu. To, co dzieje się w gabinecie podczas sesji psychoterapeutycznej, objęte jest zasadą poufności i odbywa się w tajemnicy.

Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii indywidualnej?

Podczas sesji z psychoterapeutą możemy się w pełni otworzyć, pozwolić sobie na zrzucenie maski, pokazać siebie. Psychoterapeuta nie ocenia rozmówcy, nie ma uprzedzeń, dba o stworzenie relacji w oparciu o pełną akceptację, życzliwość, zrozumienie i wyjątkowe zaangażowanie. Stworzenie takiej relacji jest podstawowym warunkiem zaistnienia sesji terapeutycznej.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii indywidualnej?

Wiele z naszych obecnych problemów ma swój początek w przeszłości. Często nie uświadamiamy sobie jak duże znaczenie ma nasza przeszłość na nasze obecne samopoczucie. Nie mamy świadomości jak zranienia z dzieciństwa, trudne relacje z rodzicami, zadawnione konflikty wpływają na nasze samopoczucie tu i teraz. Kiedy borykamy się z lękiem, złością, poczuciem winy, nie odczuwamy przyjemności z życia – cierpimy. Nie dostrzegając przyczyn naszych problemów, zrzucamy odpowiedzialność na innych, złościmy się na brak akceptacji, zmagamy z agresją wobec innych i wobec siebie. Nasze cierpienie może przerwać psychoterapia. Podczas sesji psychoterapeutycznej spoglądamy na siebie, swoje życie z innej perspektywy. Uczymy się nowego spojrzenia, analizujemy sytuację, mówimy o tym, co ukryte, a co powoduje ból.

W stanach takich jak:

  • pojawienie się myśli samobójczych,
  • odczuwanie bezsensu życia,
  • depresji

należy bezwzględnie zgłosić się po pomoc do terapeuty. Psychoterapia indywidualna jest niezastąpionym narzędziem pomocy po traumatycznych zdarzeniach, takich jak przemoc, śmierć bliskiej osoby, molestowanie, gwałt.

Ile trwa psychoterapia indywidualna?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od problemu, z jakim zgłasza się Pacjent. Psychoterapia może trwać kilka spotkań, wtedy mówimy o terapii krótkoterminowej, lub kilkadziesiąt – wtedy mówimy o psychoterapii długoterminowej. Zazwyczaj spotkania z terapeutą odbywają się raz w tygodniu. Forma i czas spotkań uzgadniane są indywidualnie.

Psychoterapia indywidualna w Poradni Salomon w Łodzi

W naszej Poradni prowadzimy różne formy terapii, jedną z możliwych dróg pomocy jest oczywiście psychoterapia indywidualna. Pomagamy osobom, które potrzebują wsparcia i chcą skorzystać z możliwej terapii. Pracujemy z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi.

Pomagamy osobom zmagającym się z depresją, kryzysami oraz osobom narażonym na duży stres, przeżywającym silne i trudne emocje. Prowadzimy psychoterapię indywidualną z osobami terminalnie chorymi, mierzącymi się ze śmiercią lub poważną chorobą osoby bliskiej. Pomagamy w żałobie i pogodzeniu się ze stratą.

W ramach poradni udzielamy również pomocy osobom, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń i które do dziś odczuwają konsekwencje tego zdarzenia. Prowadzimy psychoterapię dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

Każdy psychoterapeuta i psycholog w poradni Salomon to osoba posiadająca kompetencje i doświadczenie niezbędne do pracy terapeutycznej.