Postanowienia noworoczne – dlaczego nie potrafimy w nich wytrwać?

 

Nowy Rok, nowa/y ja – z taką ideą wielu z nas wchodzi w Nowy Rok. Postanowienia noworoczne to obietnica dobrych zmian, które mają odmienić całe nasze życie… Lub przynajmniej pewien jego obszar. Niestety większości z nas nie udaje wytrwać się w postanowieniach noworocznych dłużej niż do końca lutego (dotyczy to aż 80%), a jedynie 8% osobom udaje się je zrealizować. Dlaczego nie potrafimy wytrwać w postanowieniach noworocznych? Co zrobić, by postanowienia noworoczne nie były wielosezonowe i czy w ogóle warto postanawiać sobie zmiany na Nowy Rok?

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

 

Nieśmiałe dzieci, ale i nieśmiali dorośli łatwo w życiu nie mają. Podjęcie nowej aktywności, a nawet codziennie funkcjonowanie to niemałe wyzwanie dla nieśmiałego dziecka. Jeśli więc obserwujemy, że nasze dziecko jest nieśmiałe, należy je wesprzeć. Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Jak przetrwać święta z rodziną?

 

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z magicznym czasem, przepełnionym świąteczną atmosferą, pełną rodzinnego ciepła. Niestety nierzadko oczekiwania i obrazki znane z mediów nie pokrywają się z rzeczywistością, a święta z rodziną są stresujące i nieprzyjemne. Dlaczego tak się dzieje i jak przetrwać święta z rodziną, by nie zwariować?

Jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby?

 

Święto Wszystkich Zmarłych to czas wyjątkowy – czas wspomnień bliskich, których już z nami nie ma, ale także czas refleksji nad doczesnością. Dla wielu osób jest to także najtrudniejszy czas w roku – pierwsze Święto Wszystkich Zmarłych po śmierci kogoś bliskiego. Jest to również pretekst do rozmowy o emocjach i sposobie radzenia sobie z utratą bliskich nam osób.

Wypalenie zawodowe – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

 

14 września to międzynarodowy dzień walki z wypaleniem zawodowym. W kalendarzu widnieje wiele podobnych dni, które skupiają uwagę na osobach chorych, a pośród nich nie brakuje dni poświęconych zaburzeniom i chorobom psychicznym. Wypalenie zawodowe to problem dotyczący coraz większej grupy osób i przynoszący coraz większe straty społeczne i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się poprawić. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać pierwsze objawy wypalenia zawodowego i umiejętnie sobie z nimi poradzić. Czym tak właściwie jest wypalenie zawodowe?

Trudny powrót z wakacji, czyli jak poradzić sobie z depresją pourlopową?

 

Na długi urlop, najczęściej odbywający się w okresie wakacyjnym, czekamy niemal cały rok. Zwiedzanie nowych miejsc lub powrót do tych już sprawdzonych, spędzanie czasu w ulubiony sposób i wreszcie: przerwa w obowiązkach zawodowych, ale i też domowych pozwala nie tylko odpocząć od pracy i codziennej rutyny, a także zadbać o relacje z bliskimi. Bez względu na to, jaką wykonujemy pracę, perspektywa urlopu cieszy równie bardzo. W równym stopniu ciężko jest również z urlopu wrócić do pracy. Kto z nas chociaż raz w życiu nie był po powrocie z wakacji osowiały, nie tęsknił za beztroską, a nawet czuł pewne obawy przed powrotem do pracy? Okazuje się, że blisko 80% doświadczyło podobnych emocji. I chociaż termin „depresja pourlopowa” nie określa choroby, to jednak trudny powrót z wakacji jest faktem – i problemem, z którym nie zawsze umiemy sobie poradzić. Jak zwalczyć syndrom stresu powakacyjnego?

Współuzależnienie – jak je rozpoznać i jak sobie z nim poradzić?

 

Wraz z dyskusją na temat uzależnień, problemów, do jakich prowadzą oraz terapii, jakim poddają się osoby uzależnione, rozbrzmiewa dyskusja na temat współuzależnienia. Nierzadko diagnoza oraz terapia osób współuzależnionych jest równie trudna, jak terapia osób uzależnionych. Niekiedy też współuzależnienie przez osoby bliski mylone jest z obsesyjnym uzależnieniem od partnera. Czym tak właściwie jest współuzależnienie, o kim mówimy, że jest współuzależniony i jak współuzależnienie odróżnić od uzależnienia od partnera?

Ortoreksja – kiedy zdrowe odżywianie staje się niezdrowe?

 

Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna są kluczowe dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Zdarza się jednak, że zdrowy styl życia przeradza się w obsesję – w przypadku obsesji na punkcie aktywności fizycznej mówimy o fitoreksji, zaś obsesja na punkcie zdrowego odżywiania prowadzi do ortoreksji. Czym jest ortoreksja, gdzie przebiega granica między zdrowym odżywianiem a ortoreksją i jak to możliwe, że zdrowe odżywianie może okazać się niezdrowe?

Tłumienie emocji – czym jest i co trzeba wiedzieć?

 

Tłumienie emocji jest powszechnym zjawiskiem, które polega na powstrzymywaniu się od wyrażania swoich uczuć i emocji. Może to być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak wychowanie, kultura czy też lęk przed odrzuceniem. Tłumienie emocji może wydawać się korzystne, ponieważ pozwala uniknąć konfrontacji i utrzymania harmonii w relacjach z innymi. Jednak długotrwałe tłumienie emocji może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Warto więc poznać mechanizmy tłumienia emocji oraz nauczyć się radzić sobie z nimi w zdrowy sposób.