„Nie jesteś sobą”, „zachowujesz się inaczej niż zwykle”, „nie spodziewałam się tego po tobie” – stwierdzają partnerzy, gdy odkrywają, że druga osoba, z którą żyją nie jest wcale taka, jak myśleli.

Kryzys w związku często pojawia się, gdy nasza fantazja o drugim człowieku nie pokrywa się z rzeczywistym obrazem partnera. Jak rozpoznać, czy kochamy swoją fantazję, czy osobę z krwi i kości? Jak nie gromadzić napięć, uważnie słuchać i rozmawiać o swoich emocjach i potrzebach?

Kryzys w związku jako suma gromadzonych problemów

Problemy z komunikacją, skryte pragnienia i iluzje, jakie sami sobie tworzymy, mogą doprowadzić do poważnego kryzysu w związku. Małżonkowie sprzeczają się o błahostki, drobne sprawy, takie jak podział obowiązków  w domu, a w rzeczywistości chodzi o coś znacznie ważniejszego. Potrzeby wsparcia, dotyku, chwili intymności, jak i uwzględnienia zdania i planów, często pozostają bez odpowiedzi. Przysypywane codziennymi problemami, gromadzą się w punkcie zapalnym. Napięcia i stres, zaczynamy odczuwać w ciele. Czujemy się coraz gorzej, ale nie rozumiemy tego uczucia, nie umiemy o nim mówić. W tym samym czasie partner (czy partnerka) patrzy na nas jak kiedyś – jak na partnera idealnego, który nie spełnia „kryteriów”. Pojawia się jeszcze więcej zgrzytów i niedopowiedzeń, a te zabierają przestrzeń do rozmowy, by następnie spowodować poważny kryzys w związku.

Kryzys i terapeuta w związku

Kiedy zamiast rozmowy, pojawiają się krzyki, zapętlamy się w kłótni. Ciężko nam pozbyć się negatywnych emocji i rodzącej się agresji w stosunku do drugiej osoby. Terapia par jest niezbędna, by uzyskać równowagę, choćby w sferze komunikacji. Rozmowa jest podstawowym narzędziem do zmiany sytuacji (choć nie jedynym). Terapeuta obserwuje z zewnątrz nieświadome, powtarzające się mechanizmy. Wspólnie z klientami poszukuje rozwiązań odpowiednich dla każdej osoby. Nie da się wejść w zdrową relację bez rozwiązania swoich problemów.

Rolą psychoterapeuty podczas terapii par jest dotarcie do potrzeb i tematów, które są sednem kryzysu w związku. Uświadomienie przyczyn kryzysu jest podstawą do wypracowania mądrej, uważnej komunikacji i tym samym relacji opartej na zrozumieniu. Terapia par prowadzi również do zabliźnienia wcześniejszych zranień w relacji, wypowiedzenia niespełnionych potrzeb, odnalezienia możliwych rozwiązań.

Osoby zmagające się z kryzysem w związku, mające poczucie dysharmonii w życiu nie są w tym same. Kryzysy się zdarzają w nawet w bardzo udanych i kochających się małżeństwach. Nie warto czekać, aż konflikty przerodzą się w bardzo nieprzyjemne uczucia i niechęć do drugiej osoby. Warto podjąć terapię par już na początku problemów z komunikacją i zrozumieniem.

W poradni Salomon pomagamy parom w pokonaniu przeciwności, zrozumienie siebie z osobna, jak i nawzajem. Zapraszamy na spotkania w centrum Łodzi.