Co zyskujemy gdy nie kłamiemy?
Dlaczego mówimy nieprawdę?
„Wszyscy kłamią” – mawiał serialowy dr House. I miał rację. Z badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że kłamią przede wszystkim ludzie młodzi, do 25 roku życia. Z wiekiem natomiast skłonność do kłamstwa maleje. Podobno aż 80% kłamstw nigdy nie wychodzi na jaw. Jeśli więc kłamanie jest tak powszechną czynnością, po którą sięgają zarówno dzieci jak i dorośli, to musi mieć w sobie „coś” korzystnego.
Można także podejmować polemikę, jak czyni to Jerzy Pilch w swoich „Tezach”, na temat tego czy kłamstwo jest naturalnym atrybutem ludzkości i czy ludzkość może się bez niego obejść. Poradnia Rodzinna Salomon w Łodzi chciałaby jednak zwrócić Państwa uwagę również na pozytywne skutki powściągliwości od kłamstwa.
Kłamstwo to bardzo trudne zadanie!
Pani Katarzyna Stemplewska-Żakowicz, polska badaczka zajmująca się tematyką kłamstw, podkreśla, że kłamanie jest bardzo trudnym zadaniem:
„Człowiek, kiedy kłamie, ma do spełnienia wiele zadań jednocześnie – musi m.in. pamiętać o prawdzie, którą chce zataić, konstruować nieprawdę, utrzymywać spójność wypowiedzi, a także starać się o kontrolę swoich zachowań”.
Dlatego kłamaniu towarzyszy znaczne obciążenie poznawcze oraz emocjonalne.
Korzyści z bycia prawdomównym
Aby sprawdzić czy i w jaki sposób uczciwość w życiu wiąże się z samopoczuciem i zdrowiem, Anita E. Kelly z University of Notre Dame, przeprowadziła badanie trwające przez okres 10 tygodni:
- 50% uczestników badania miała za zadanie redukować liczbę kłamstw w swoim życiu,
- 50% badanych stanowiło grupę kontrolną.
Odnotowano związek w grupie osób redukujących liczbę kłamstw – osoby badane zgłaszały mniej problemów zdrowotnych i psychicznych. Osoby te charakteryzowały się mniejszą częstotliwością bólów głowy i brzucha oraz odczuwali mniej napięć psychicznych oraz smutku w porównaniu z grupą kontrolną. Na dodatek, osoby starające się redukować liczbę kłamstw, zgłaszały poprawę osobistych relacji i wzrost satysfakcji z interakcji społecznych.
Zastanów się zanim będziesz kłamać
Kłamstwo pozwala nam osiągnąć cel w trochę łatwiejszy sposób. Natomiast powściągliwość od kłamstwa nie tylko zapewnia nam wewnętrzny spokój i harmonię ale również pozwala zachować dobre zdrowie i relacje z innymi. Zastanów się następnym razem zanim zdecydujesz sie na kłamstwo – zdecyduj co jest dla Ciebie ważniejsze.