Sekty- rzeczywistość naszych czasów?

W listopadzie 1978 roku w Jonestown w Gujanie ponad 900 członków Świątyni Ludu Jima Jonesa popełnia zbiorowe samobójstwo, wypijając napój z cyjankiem potasu podczas makabrycznej ceremonii. W marca 1997 roku 39 wyznawców sekty Bramy Niebios w San Diego w Kalifornii popełnia zbiorowe samobójstwo, zażywając środki nasenne idusząc się dla pewności foliowymi workami. W marcu 2000 roku, w kościele w miasteczku Kanungu, ok. 300 km. od stolicy Ugandy, 500 wyznawców ugandyjskiej skrajnie chrześcijańskiej sekty Ruch na rzecz Przywrócenia Dziesięciu Bożych Przykazań, popełnia zbiorowe samobójstwo. To tylko niektóre z przykładów działalności sekt, które wstrząsnęły świadomością społeczną na przełomie XX i XXI wieków.

Jak wytłumaczyć skuteczność działania tak destrukcyjnych instytucji?


Wizja raju na ziemi
Paweł Szuppe, pracownik Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Warszawie, wskazuje na jeden bardzo ważny element działalności sekt – atrakcyjność. Sekty umożliwiają doświadczenia rzeczywistości nadnaturalnej, dostępnej tylko dla wtajemniczonych. Obiecują oni swoim członkom zaspokojenie potrzeb, których realizacja nie jest możliwa w ich środowisku:

  • potrzeby miłości, przynależności, bycia akceptowanym i wyróżnionym,
  • potrzeby poczucia bezpieczeństwa,
  • potrzeba autonomii i stopniowego uniezależniania się od innych,
  • potrzeby duchowego kierownictwa.


Dostarczanie atrakcyjnych rozwiązań dla członków sekty opiera się na wykorzystaniu psychomanipulacji. Propagowane są proste, pośpieszne wskazówki na codzienne problemy oraz stosowanie reguł, które dają gotowe odpowiedzi na wszystko. O to, w jaki sposób Jeannie Mille, była członkini jednej z sekt, opisuje swoje doświadczenie z sektą: „Jeśli spotkacie ludzi najbardziej przyjacielskich, jakich tylko potraficie sobie wyobrazić, otwartych i serdecznych, prawdziwie bajecznych… jeśli spotkacie lidera grupy pełnego natchnienia, wyrozumiałości, czułości i dobroci, jakiej nigdy nie doświadczyliście… I kiedy cel grupy jest czymś, czego sobie nigdy nie wyobrażaliście… I kiedy to wszystko wydaje się zbyt piękne, by mogło być prawdziwe, to najprawdopodobniej jest zbyt piękne, by mogło być prawdziwe”.

Kusząca pułapka


Sekta jest więc instytucją, która odbiera człowiekowi wolną wolę, a czasem nawet i rozum. Warto pamiętać o tym, że to młode osoby, dopiero kształtujące swoją tożsamość, są najbardziej podatne na ich działanie. Zapytaj naszych psychologów w jaki sposób rozpoznać uwikłanie się osoby w sektę, jak skutecznie przeciwdziałać metodom rekrutacji stosowanym przez członków sekty oraz co należy robić w przypadku, gdy ktoś z bliskich stał się członkiem sekty. Odpowiemy na Państwa pytania, a w razie potrzeby – udzielimy fachowej pomocy.
W Poradni Rodzinnej Salomon w Łodzi, zajmujemy się kompleksową pomocą psychologiczną i psychiatryczną. Uczciwość zawodowa i osobista oraz nieustanne podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez naszych specjalistów to z pewnością nasze niepodważalne atuty. Zapraszamy do kontaktu!