Terapia małżeńska – terapia dla par
Gdy w związku zaczynają rządzić złe emocje, dominuje brak zaufania i pojawia wzajemna niechęć, można rozstać się lub rozpocząć pracę pozwalającą ponownie odnaleźć wspólną drogę. Czy każdy związek da się uratować poprzez terapię par? Jak być razem po zdradzie? Co robić, gdy wypaliło się uczucie, zgasła namiętność, życie seksualne nie cieszy, a praca i dzieci zdominowały całe życie?
Jeśli Twój związek napotkał poważne trudności i czujesz, że masz dość wspólnego życia, porozmawiaj z partnerem/partnerką nad możliwością rozpoczęcia terapii dla par.
Zapraszamy również na konsultację psychologiczną, podczas której pomożemy Ci zrozumieć problemy, z jakimi się borykasz.
Terapia małżeńska (terapia par) – na czym polega?
Terapia par pomaga na nowo zrozumieć siebie w związku, poznać wzajemne potrzeby, nazwać oczekiwania wobec związku i siebie nawzajem. Terapia małżeńska ma za zadanie ułatwić przezwyciężenie problemów. To bezcenny czas dla dwojga – czas skupienia na partnerze/partnerce i relacji.
Terapeuta wskazuje właściwą drogę do uzdrowienia relacji, pomaga w zbudowaniu lub odkryciu trwałych fundamentów związku. Terapeuta patrzy z zewnątrz, nie ocenia, nie wartościuje, ale obiektywnie opowiada o sytuacjach przedstawianych przez partnerów. Pomaga dokonać wglądu z innej perspektywy.
Czy kryzys w związku może prowadzić do ulepszenia relacji?
Kryzysy pojawiające się w związkach wynikają ze zmian w partnerach, w podejściu do życia, uaktywniają się najczęściej przy nagłych zmianach, zdarzeniach losowych, na jakie jesteśmy nieprzygotowani. Prowadzą do zaburzenia równowagi w relacji. Kryzysy w związku mogą być wynikiem naturalnego przełomu życiowego (narodziny dziecka, śmierć rodzica), zwrotu lub momentu bilansu zysków i strat, np. w czasie kryzysu wieku średniego.
Kryzysy są wpisane w naturalny tok życia. Każdy z nas rozwija się indywidualnie, zmienia nastawienie do życia, a co za tym idzie – potrzeby i oczekiwania. Zmieniamy się indywidualnie, więc i nasz związek powinien się zmieniać, nasze podejście do partnera/partnerki. Jeśli do zmiany nie dochodzi lub zmiana jest niesatysfakcjonująca, pojawiają się trudności.
Często pierwszym momentem próby jest pojawienie się dziecka, które zabiera dużo uwagi każdego rodzica z osobna, czasem dzielonym do tej pory na dwoje trzeba inaczej dysponować. Uwaga kobiety w tym momencie koncentruje się przede wszystkim na potrzebach dziecka, a nie partnera.
Takich momentów jest wiele, nie zawsze umiemy sobie z nimi poradzić. Każda zmiana może wywołać kryzys stanowiący zagrożenie dla związku lub szansę na wzmocnienie relacji. Dzięki zmianom nabywamy nowe umiejętności radzenia sobie z trudnościami, przewartościowujemy przekonania, stawiamy czoła problemom. Kryzysy mogą nas prowadzić do osiągnięcia dojrzałości w relacji, do innego podejścia partnerów, dbających o własne potrzeby i szukających wspólnych radości. Kryzys więc może stanowić inspirację do pozytywnej zmiany.
Czy terapia małżeńska / terapia par zawsze jest niezbędna?
Specjalistyczna pomoc terapeuty nie zawsze jest niezbędna. Po wystąpieniu trudności, partnerzy sami próbują radzić sobie z problemami. Dają sobie czas na przemyślenie sytuacji, często wspólnymi siłami próbują naprawić związek. Wiele takich prób kończy się pozytywnie i partnerzy rozpoczynają nowy etap w związku.
Niestety nie zawsze próby znalezienia rozwiązania przynoszą oczekiwany skutek. Zdarza się, że pomimo podejmowanego wysiłku, partnerzy stają się dla siebie coraz bardziej toksyczni, działają demotywująco, przygnębiająco. Dobra wola nie wystarcza do zażegnania kryzysu. W takim momencie warto zgłosić się po pomoc do terapeuty, który w ramach terapii par (terapii małżeńskiej) pomoże uporać się z największymi przeciwnościami do osiągnięcia harmonii i szczęścia w relacji.
Czy w terapii par muszą brać udział dwie osoby?
Najlepiej, gdy na terapię małżeńską / terapię dla par zgłaszają się partnerzy, ale nie jest to warunek konieczny do rozpoczęcia pracy nad związkiem. Zdarza się, że jedna ze stron nie jest gotowa na terapię. Warto podjąć próbę zawalczenia o relację nawet samemu. To może pobudzić partnera/partnerkę do refleksji. Widząc wysiłek drugiej strony i starania, niechętna osoba może zmienić zdanie i dołączyć do podjęcia pracy nad odbudowaniem związku.
Terapeuta odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości, będzie wspierał partnerów w procesie zmiany.
Ile może trwać terapia małżeńska / terapia dla par?
To, ile czasu potrzebują partnerzy do uzdrowienia relacji, zależy od tego, w jak poważnym kryzysie się znaleźli oraz od stopnia motywacji do naprawy.
Podstawą do poprawy relacji jest szczerość z terapeutą i ze sobą wzajemnie w czasie trwania sesji, jak i poza terapią.
Terapia małżeńska – terapia dla par w Poradni Salomon
Jeśli czujecie, że Wasz związek przechodzi kryzys, z którym trudno jest Wam sobie poradzić, pozwólcie, by w Waszą relację wkroczył wykwalifikowany psychoterapeuta. Dzięki pomocy osoby z zewnątrz odrodziło się wiele relacji wydających się nie do naprawienia.
Terapeuci prowadzący terapię dla par:
Tomasz Szewczyk
Kinga Grabarczyk
Jarosław Grabarczyk
Aleksandra Domagała