Zdrowie psychiczne człowieka to jeden z koniecznych warunków szczęśliwego życia. Nie wiedzieć jednak czemu, wielu pacjentów uważa, że akurat problemy emocjonalne najlepiej rozwiązuje się samemu. Pomoc psychologiczna, wbrew wciąż obowiązującej często opinii, nie jest zarezerwowana dla wariatów. Wręcz przeciwnie, psycholog stoi na drugim biegunie stanowiąc pierwszą deskę ratunku w sytuacjach, gdy nasze zdrowie psychiczne zaczyna szwankować. Kiedy więc warto pomyśleć o tego typu wsparciu?

Poszukiwanie sensu życia/spełnienia


We współczesnym świecie wcale nie jest łatwo znaleźć spełnienie. Często miotamy się pomiędzy wewnętrznymi przekonaniami, a przyziemnymi realiami. Artyści decydują się na praktyczne zawody w obawie o swój byt, lekarze tracą poczucie misji, wypalamy się zawodowo. Część osób popada w tak głęboki stan depresyjny lub nerwice, iż przestają być zdolni do wykonywania swoich normalnych czynności zawodowych. Osoby takie opisują swoje życie mówiąc o utracie kierunku, sensu życia, lub też przyglądaniu się swojemu własnemu życiu przez szybę.


U niektórych rozpoczyna się proces obwiniania – jedni ukierunkowują go na siebie, inni szukają winowajców wśród najbliższego otoczenia. Jedna i druga opcja nie stanowią źródła rozwiązania problemu, a jedynie utrudniają wyjście z niego.
Psycholog to nie człowiek, który „pogada”, ale de facto fachowiec, który pomoże zdystansować się do wielu kwestii, spojrzeć z innej perspektywy, nabrać sił, i odzyskać władzę nad swoim życiem.


Informacje ze strony ciała


Ludzkie ciało i umysł są ze sobą połączone. Często mówi się, że choroby ciała wywołane są stanem psychicznym (schorzenia psychosomatyczne). Komunikaty wysyłane są również w drugą stronę – pewne problemy psychiczne mogą objawiać się problemami z funkcjonowaniem ciała. Do popularnych objawów należą problemy ze snem. Warto skonsultować z psychologiem szczególnie te przypadki, gdy budzicie się samoistnie zawsze o jednej i tej samej porze (zwykle o bardzo wczesnej godzinie) lub też regularnie nie możecie zasnąć. Innymi znakami, których nie należy bagatelizować, są zmiany apetytu, jak i też trwające dłużej niż 2-3 tygodnie zmiany nastroju. Bardzo często powyższe problemy ciała związane są z trwającymi konfliktami, nerwicami, czy też depresją.


Małżeństwo na kozetce

Małżeństwo, bądź też związek dwójki osób, ze względu na swoją zażyłość, często otaczany jest aurą niedostępności. Kiedy pojawia się problem, małżeństwo stara się na siłę zachować wszelkie jego oznaki wewnątrz. Z czasem niezakończone konflikty nawarstwiają się, a samo ich ukrywanie staje się coraz trudniejsze. Zwierzenie się przyjaciółce, koledze, czy siostrze z pewnością pomaga jednorazowo rozprężyć emocje, nabrać dystansu i siły, ale na dłuższą metę nie rozwiązuje problemu. Z wizytą u psychologa małżeństwa zwlekają latami, fundując sobie i niejednokrotnie również swoim dzieciom, prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Na przysłowiową „kozetkę” lepiej trafić wcześniej, gdy pojawią się pierwsze poważniejsze tarcia.

Jeśli Państwa życie pozostaje w jakiś sposób niedopełnione, utraciliście kierunek działania, macie problem ze sobą lub bliską osobą, zapraszamy na konsultacje do specjalistów w Poradni Rodzinnej Salomon.