Objawy depresji – jak wspierać chorego
Smutek, który towarzyszy nam od czasu do czasu, to normalny element naszego życia. Jest reakcją na mniejsze lub większe niepowodzenia. Kiedy jednak przygnębienie towarzyszy nam każdego dnia przez dłuższy okres i znacząco utrudnia codziennie funkcjonowanie, jego przyczyną może być depresja.
Zachorować może każdy, niezależnie od wieku czy płci. Wzmożoną liczbę przypadków można zaobserwować wśród nastolatków i seniorów, a także u osób stale narażonych na stres i presję. Dość częstym zjawiskiem jest też depresja poporodowa.
Objawy depresji
Obojętność, fizyczne zmęczenie, poczucie braku celu i sensu, obniżona samoocena, brak motywacji i apetytu, a nawet zaburzenia snu – to tylko niektóre z objawów depresji. Każda chora osoba może przeżywać to zaburzenie nieco inaczej.
Jak pomóc osobie z depresją?
Życie z osobą chorą na depresję bywa naprawdę trudne. Osobom towarzyszącym może udzielać się złe samopoczucie i poczucie bezsensu, a w przypadku prób samobójczych pojawia się lęk o życie chorego. Co możemy zrobić, by wesprzeć osobę chorą i jednocześnie nie pozwolić depresji na zdominowanie naszego życia? Na początek trzeba przezwyciężyć poczucie bezsilności wobec choroby. Zaangażowanie bliskich jest bardzo istotnym elementem leczenia. Potrzeba wytrwałości, cierpliwości i zrozumienia. Najważniejsze, żeby dać choremu poczucie, że nie jest sam i może na nas liczyć. Należy mu towarzyszyć i okazywać, że jest ważny, że ktoś go rozumie. Istotne jest, żeby pytać, czego potrzebuje i nie działać wbrew jego woli.
„Inni mają gorzej”, czyli jak nie wspierać osoby chorej na depresję?
Często próbujemy pomóc, stosując tak zwane afirmatywne komunikaty, pozornie motywujące rady, które nie zmienią podejścia chorego, a jedynie wzmogą poczucie niezrozumienia. Nie wolno zmuszać osoby z depresją do „wzięcia się w garść” czy „zaprzestania użalania się nad sobą”. Nie można też uszczęśliwiać nikogo na siłę, rozweselać, zmuszać do wyjścia z domu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i delikatnie wprowadzać kolejne kroki, nie robić wszystkiego naraz. Krytykowanie, bagatelizowanie problemu również może mieć fatalne skutki.
Kiedy doradzić psychoterapię indywidualną osobie chorej na depresję?
Nie wolno zapomnieć, że depresja jest chorobą, z której nie można uratować chorego samemu. Zadręczanie się i zbytnie obarczanie się odpowiedzialnością za zdrowie chorego może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Kiedy widzimy, że przygnębienie, osłabienie i brak zainteresowania światem zewnętrznym nie mijają, należy zgłosić się po pomoc do specjalistów. Środki farmakologiczne i psychoterapia indywidualna są zwykle nieodłącznym elementem opieki zdrowotnej nad osobą z objawami depresji. Przydatna może się też okazać terapia rodzinna. Leczenie depresji to zadanie lekarza i terapeuty, i to im trzeba zaufać.
W poradni Salomon pomagamy zarówno chorym na depresję, jak i osobom towarzyszącym choremu.
Autor: Agnieszka Pawlak