Nie bądź off – bądź on, terapia online w pomocy psychologicznej
W dzisiejszych czasach Internet jest wszechobecny – wykorzystujemy go do zakupów, opłacania rachunków, komunikowania się z bliskimi czy sprawdzania bieżących informacji. Chętnie korzystamy z tej technologii, bo znacznie ułatwia nam życie. A gdyby tak nawiązać kontakt z psychologiem czy psychoterapeutą właśnie tą drogą? Wiele osób patrzy krytycznie na prowadzenie terapii online czy na korzystanie z konsultacji psychologicznej tą drogą. Jednak czy słusznie? Udowodnimy, że nie.
Skuteczność terapii online
Wiele badań dowodzi, że terapia prowadzona online jest tak samo skuteczna jak terapia prowadzona w tradycyjny sposób. Dowiodły tego australijskie badania przeprowadzone w 2013 roku, gdzie naukowcy porównali skuteczność redukcji objawów depresyjnych, lękowych oraz stresu pośród pacjentów, którzy korzystali z terapii prowadzonej w tradycyjny sposób oraz tej poprzez wideokonferencję. Okazało się, że niezależnie od sposobu prowadzenia terapii wyniki pokazały znaczną redukcję symptomów. W badaniach znajdziemy również doniesienia, iż leczenie lęku napadowego, agorafobii czy bulimii poprzez terapię online jest równie skuteczne.
Zalety terapii online
Wielkim atutem korzystania z usług on-line jest wygoda i możliwość uczestniczenia w terapii z dowolnego miejsca. Wystarczy jedynie ustronne miejsce i dostęp do Internetu. W dzisiejszych czasach każda minuta jest cenna, nasza doba jest cały czas za krótka, tak więc terapia on-line jest najlepszym wyjściem (nie tracimy czasu na dojazd do gabinetu psychoterapeuty). Na takie spotkanie z psychoterapeutą można wykorzystać przerwę w pracy czy popołudniową drzemkę dziecka. Odbywanie terapii w domu, za pośrednictwem komunikatora jest zbawienne również dla osób, które nie mogą wyjść z domu, na przykład z powodu choroby, niepełnosprawności czy kwarantanny. Możliwość kontaktu online przydaje się również kiedy przebywamy za granicą, a chcemy porozmawiać w ojczystym języku.
Kolejnym atutem spotkań on-line z psychoterapeutą jest jeszcze większa anonimowość – nie ma już szans, że miniemy znajomego na korytarzu czekając na naszą sesję. Co więcej, czujemy się bardziej komfortowo, bo rozmowa odbywa się w naszym otoczeniu.
Technologia, która ułatwia rozmowę w ramach pomocy psychologicznej online
W dobie tak zaawansowanych technologii, możemy korzystać z komunikatorów gdzie będziemy wzajemnie widzieć się z psychoterapeutą (np. Skype). Dzięki temu możemy obserwować swoje reakcje, gesty czy mimikę jak na spotkaniu w cztery oczy.
Ta forma współpracy jest bardziej komfortowa dla osób nieśmiałych, które z różnych powodów wstydzą lub boją się udać do gabinetu psychoterapeuty lub zależy im, aby specjalista był z innego miasta.
Aby zapewnić sobie dobry kontakt z psychoterapeutą należy zadbać o dostęp do Internetu, sprzęt wyposażony w mikrofon i kamerkę oraz o odpowiednie warunki, aby rozmowa mogła przebiegać spokojnie i w bezpiecznej atmosferze.
Skuteczność terapii a jej forma
Należy pamiętać, że skuteczność terapii zawsze będzie zależała od osoby i sytuacji, w jakiej się ona znalazła, a przede wszystkim od tego, czy między psychoterapeutą i osobą z trudnościami nawiązana zostanie relacja, która jest uznawana za najważniejszy czynnik leczący w psychoterapii. Ważne aby zrozumieć, że monitor nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć tą relację. Co więcej, może nam ułatwić nawiązanie kontaktu ze specjalistą. Co ważniejsze, dobry psychoterapeuta znajdzie sposób na pomoc niezależnie od formy komunikacji.
Autor: Kinga Purgał
Bibliografia
Stubbings, D.R., Rees, C.S., Roberts, L.D., Kane, R.,T. (2013). Comparing In-Person to Videoconference-Based Cognitive Behavioral Therapy for Mood and Anxiety Disorders: Randomized Controlled Trial, Journal of Medical Internet Research,15(11).
Bouchard, S., Paquin, B., Payeur, R., Allard, M., Rivard, V., Fournier, T., Renaud, P., Lapierre, J. (2004). Delivering Cognitive-Behavior Therapy for Panic Disorder with Agoraphobia in Videoconference, Telemedicine Journal and e-Health, s.13-25.
Mitchell, J. E., Crosby, R. D., Wonderlich, S. A., Crow, S., Lancaster, K., Simonich, H., Swan-Kremeier, L., Lysne, C., Myers, T. C. (2008). A randomized trial comparing the efficacy of cognitive-behavioral therapy for bulimia nervosa delivered via telemedicine versus face-to-face. Behaviour research and therapy, 46(5), s. 581–592.