Jak dobrze przeżyć rozstanie?

…Żaden dzień się nie powtórzy,

nie ma dwóch podobnych nocy.

Dwóch tych samych pocałunków,

dwóch jednakich spojrzeń w oczy…

W. Szymborska „Nic dwa razy”

Rozstanie-pożegnanie, rozłąka, nieobecność, zerwanie, rozłączenie są to wyrazy bliskoznaczne, jednakże każde z tych słów wzbudza emocje nasycone żalem, bólem i nieszczęściem. Łzy same napływają do oczu w ramach wspomnień i bycia blisko z drugą osobą. Kiedy mieliście wspólne plany, marzenia, ambicje, wspólne wizje życia wydawało Ci się, że tak już będzie na zawsze. Każde pożegnanie jest trudne, godzące w rozdarte, smutne serce. Przygnębienie, samotność, lęk, rozczarowanie pojawiają się bez względu na to, kto zerwał i w jaki sposób przebiegało rozstanie.


To co teraz odczuwasz to rodzaj żałoby. Brakuje Ci bliskiej osoby pomimo tego, że ona nie umarła, a jedynie nie ma jej przy Tobie. Należy znieść i zaakceptować wszystkie fazy, etapy rozstania. Emocje i uczucia zapewne będą się mieszać i będą miały różny stopień nasilenia. Każdego dnia możesz odczuwać skrajnie różne odczucia. Począwszy od  nienawiści i tęsknoty a skończywszy na zaprzeczeniu i uczuciu ulgi. Nie bój się swoich uczuć, nie tłum ich w sobie. Nie bądź za wszelką cenę silna/silny. Przyjmij i odczuwaj wszystkie emocje, ale nie pozwól aby Tobą zawładnęły. “Amerykańscy psychologowie udowodnili, że wyrażanie swoich emocji, nawet negatywnych, jest znacznie zdrowsze niż tłumienie ich w sobie.”


Zapamiętaj: smutek i żal nie trwają wiecznie, każdy dzień obdarza Cię nowymi perspektywami i doświadczeniami. Przyzwyczaj się do siebie samego na nowo, żyj pełnią życia. Daj sobie czas, uspokój umysł i emocje. Ten etap  przeznacz na zastanowienie się czego oczekujesz od życia. Patrz w przyszłość i nie zatracaj się w samotności. Jedne drzwi się często zamykają, aby była możliwość otworzenia kolejnych i sprawdzenia co jest w następnym pokoju.


Zespół Psychoterapeutów Poradni Salomon
W Poradni Rodzinnej Salomon w Łodzi, zajmujemy się zarówno kompleksową pomocą psychologiczną i psychiatryczną. Uczciwość zawodowa i osobista oraz nieustanne podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez naszych specjalistów to z pewnością niepodważalne atuty. Więcej informacji na temat naszych usług znajdziecie Państwo na naszej stronie.