Internet- „niewinne” uzależnienie?

Czy często zdarza Ci się sprawdzić e-mail przed zrobieniem czegoś, co powinieneś był zrobić najpierw? Czy powtarzasz sobie – „jeszcze tylko kilka minut”, gdy korzystasz z komputera? Wpadasz w gniew lub krzyczysz, gdy ktoś przeszkadza Ci podczas korzystania z sieci? Jeżeli obserwujesz, że takie zachowania dotyczą Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, może to świadczyć o poważnym problemie, a mianowicie – o uzależnieniu od Internetu.

Objawy uzależnienia od Internetu

„Uzależnienie od Internetu, co to za choroba? Przecież Internet, to nie alkohol. Pewnie wymyślono ją po to, aby psycholodzy mieli pracę!” – można usłyszeć wśród osób lekceważących sprawę uzależnień behawioralnych. Odsunięcie na dalszy plan codziennych czynności i kontaktów z innymi ludźmi; takie objawy abstynencyjne jak lęk, frustracja, przygnębienie, pobudzenie psychoruchowe; depresja i zaburzenia snu. To nie są tylko objawy alkoholizmu. To są również typowe objawy uzależnienia od Internetu. Uzależnienie od Internetu, podobnie jak inne nałogi, alkoholizm czy narkomania, oznacza przede wszystkim utratę kontroli nad własnym zachowaniem i nie jest to, jak wiele osób twierdzi, błahy problem. Każdego roku do poradni rodzinnych z prośbą o pomoc zwraca się wiele rodzin borykających się z kryzysem związanym właśnie z uzależnieniem od sieci internetowej.

Uzależnienie od Internetu w świetle statystyk

Z badań CBOS wynika, że ponad 100 tys. Polaków jest uzależnionych od Internetu, a kolejnych 750 tys. jest na to poważnie narażonych. Oczami wyobraźni widzimy typową osobę, która cierpi na to uzależnienie: długowłosego informatyka, który przy stole z włączonym komputerem spożywa niezdrowe jedzenie, pali papierosy i ogranicza swoją aktywność fizyczną do wyjścia do toalety…

Nic bardziej mylnego! Z badania EU Kids Online przeprowadzonego w 2011 roku wynika, że 38 procent nastolatków w Polsce (w wieku 11-16 lat) „łapie się” na tym, że „serfuje” w sieci nawet wtedy, gdy ich to specjalnie nie interesuje. Ponad 38 procent czuje się lepiej w Internecie niż w świecie rzeczywistym. W sieci łatwiej znaleźć akceptację lub zatracić się w pozornej realizacji marzeń (które na zawsze pozostaną wirtualnymi mrzonkami). 

Niewiarygodne? A jednak. Nie twierdzimy bynajmniej, że uzależnienie od Internetu dotyka tylko nastolatków. Jednak są oni bardzo podatni na tego typu zachowania. Wirtualna tożsamość pozwala im uciec od swoich rzeczywistych problemów. Anonimowość powoduje, że nikt nie lekceważy ich z powodu wieku, wyglądu czy pochodzenia. Tutaj mogą realizować swoje potrzeby, szukać poklasku i zrozumienia. 


Na uzależnienie od Internetu szczególnie narażone są dzieci małżeństw, które dużo czasu spędzają w pracy. Dzisiejsze czasy sprzyjają więc szerzeniu się „plagi” osób, które bez Internetu nie potrafią przeżyć 5 minut. Do naszej Poradni Rodzinnej zgłasza się wiele osób, które samodzielnie nie potrafią zaradzić zaistniałej sytuacji. Często niestety terapia rodzinna w przypadku tego typu uzależnień – jest długotrwała i wymaga wiele wysiłku zarówno od terapeuty jak i od osób biorących udział w sesjach.

Terapia uzależnień od Internetu

Terapeuci zauważają, że jedynie niewielki procent osób uzależnionych od Internetu zgłasza się do leczenia. Jedni bagatelizują ten problem, inni w ogóle go nie dostrzegają. Nie sposób poradzić sobie z uzależnieniem od Internetu poprzez zastosowanie całkowitej abstynencji, tak jak jest to zalecane w innych rodzajach uzależnień. Rezygnacja z Internetu może oznaczać zaniedbywanie swoich obowiązków służbowych lub szkolnych w przypadku dzieci.


Internet podobnie jak telefon, telewizja czy gry komputerowe jest narzędziem które może kształcić, rozwijać, dostarczać rozrywki i ułatwiać pracę. Problem nie tkwi więc w samym Internecie, lecz w sposobie jego użytkowania. Jak pisała, laureatka literackiej Nagrody Nobla, Toni Morrison: „Wszystko polega na tym, żeby wiedzieć, na ile można sobie pozwolić. Dobrze jest znać miarę”.


Masz problem z uzależnieniem od Internetu? Zapraszamy na konsultacje do naszej Poradni Rodzinnej Salomon.