Wybór zawodu przez młodego człowieka jest jedną z ważniejszych decyzji życiowych. Zauważmy – ile czasu spędzamy w pracy , a ile czasu spędzamy z rodziną?  Proporcje są podobne, a według niektórych specjalistów – większą część naszego życia spędzamy w pracy. Jest to jeden z ważniejszych obszarów naszego życia. Jak zatem ważne jest, aby starannie wybrać przyszłą szkołę czy studia. Zmiany w systemie edukacji zmusiły nas do refleksji nad tym problemem, ponieważ już jako młody człowiek, wybierając szkołę ponadgimnazjalną budujemy fundament pod przyszłość zawodową na całe życie. Oczywiście ten fundament można później przebudować, zmieniać, rozbudowywać i jakoś organizować, jednakże wydaje się zasadne, aby szanować czas, jaki jest nam dany na tej ziemi i lepiej przygotować się do tego wyboru już teraz.

Czym zatem powinien  kierować się młody człowiek wybierając zawód?



Przede wszystkim zainteresowaniami, predyspozycjami, zdolnością uczenia się i przyswajania wiedzy.
Należy zapytać się siebie samego:
1. Co najbardziej lubię robić?
2. W czym jestem dobry?
3. Za co, cenią mnie inni?
4. Jakie czynności sprawiają mi największą przyjemność?,
5. Co bym robił, gdybym miał nieograniczoną ilość pieniędzy?,
6. Jak sobie wyobrażam siebie za 10 lat?
7. Jakie są moje marzenia?
8. Czy jest coś, co zawsze chciałem zrobić, ale jeszcze tego nie zrobiłem?
Te pytania pomagają głębiej poznać siebie, swoje motywacje, cele, predyspozycje, inspiracje. Nie ma problemu, kiedy młody człowiek, wie czego chce, jaki wybrać zawód lub w jakiej branży pracować. Gorzej, gdy  tego nie wie – a ten schemat zdarza się częściej niż optymistyczny wariant świadomości celu. Skąd zatem mam wiedzieć czego chcę??? Jedno jest pewne – nikt Ci tego nie powie. Najznakomitszy specjalista Ci tego nie powie, rodzice Ci nie powiedzą, media, świat, przyjaciele, nauczyciele też nie. Zatem kto? Odpowiedź jest prosta – Ty sam możesz sobie na to odpowiedzieć, odpowiedź jest w Tobie.


Specjaliści, doradcy, psychologowie mogą dać Ci jedynie wskazówki, drogowskazy, mogą pomóc Ci w  spojrzeniu w głąb siebie. Pamiętaj jednak, że świat, współczesna cywilizacja, media, najbliższe otoczenie, rodzice –  mają wiele pomysłów na to kim masz być. Jeśli Ty się nie określisz kim chcesz być – inni  zrobią to za Ciebie. Jeśli tego nie chcesz to weź odpowiedzialność za swoje życie i wybory.


1. A więc zadaj sobie pytania:
2. Kim chcę się stać?,
3. Jaka jest moja wizja siebie samego?
4. Jakie role życiowe pełnie, a jakie chcę pełnić?

Wszelkie wybory edukacyjno – zawodowe powinny pomóc Ci stać się, kim chcesz być. Innym ważnym czynnikiem warunkującym „dobry zawód” jest zapotrzebowanie rynku pracy. Należy w związku z tym mieć ogólną wiedzę na temat branż i zawodów przyszłości. Artykuł  na ten temat w najbliższym czasie.


A zatem wybierając zawód należy przede wszystkim:
1. Wiedzieć czego się chce, kim chcę być, kim chcę się stać, jakie są moje zasoby.
2. Mieć wiedzę na temat rynku pracy oraz prognoz na najbliższe kilkanaście lat.
3. Dopasować swoje zasoby do rynku pracy, czyli gdzie mógłbym pracować?
4. Mieć świadomość nad czym muszę jeszcze popracować, jakie zdobyć kwalifikacje?
5. Wdrożyć swoje zasoby w rynek pracy czyli mądrze działać.

W poradni rodzinnej Salomon w Łodzi, zajmujemy się zarówno kompleksową pomocą psychologiczną jak i też prawną, z zakresu psychiatrii, mediacji oraz naprotechnologii. Uczciwość zawodowa i osobista oraz nieustanne podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez naszych specjalistów to z pewnością niepodważalne atuty. Więcej informacji na temat usług z zakresu psychologii w poradni rodzinnej Salomon znajdziecie Państwo na naszej stronie.