Sonia Szukalska
Specjalizacja: Psycholog dziecięcy
W swojej pracy najbardziej cenię kontakt z drugim człowiekiem. Odnoszę wrażenie, że im więcej dzieci i nastolatków spotykam w gabinecie, tym więcej sama się od nich uczę. Chęć odkrywania świata oraz kreatywność młodych pacjentów nie przestaje mnie zaskakiwać i tym samym sprawia, że odczuwam radość z wykonywanego zawodu. W pracy najważniejsze jest dla mnie kierowanie się dobrem moich pacjentów i dążenie do uzyskania jak najlepszych efektów. Empatia, zrozumienie, chęć niesienia pomocy to trzy cechy, którymi mogę opisać siebie jako specjalistę, ale przede wszystkim jako człowieka. W życiu prywatnym najważniejsze są dla mnie relacje z rodziną i przyjaciółmi, dlatego staram się im poświęcać jak najwięcej czasu. Ponadto uwielbiam uprawiać sport (piłka nożna, squash, koszykówka) oraz gotować i piec. Interesuję się również kinematografią.
Pracuję z dziećmi oraz młodzieżą z niepełnosprawnościami metodą behawioralną – (stosowana analiza zachowania), której celem jest kształtowanie u dziecka jak największej ilości zachowań adaptacyjnych, które rozwiną jego niezależność i umożliwią mu efektywne funkcjonowanie w środowisku.
Zakres udzielanego wsparcia:
- poradnictwo rodzinne
- konsultacje psychologiczne z dziećmi/młodzieżą zmagającymi się z trudnościami:
- depresja
- lęki
- nadmierny stres
- zaburzenia emocjonalne
- zaburzenia nastroju
- niepełnosprawność
- wspieranie rodzin dotkniętych traumatycznymi przeżyciami, np: przemocą, wykorzystywaniem seksualnym
- spotkania są prowadzone z dzieckiem i/lub rodzicami
- poradnictwo i wsparcie psychologiczne dla służb mundurowych oraz ich rodzin
- wsparcie dla żołnierzy i weteranów poszkodowanych w misjach wojskowych poza granicami kraju,
- wsparcie dla rodzin (również dzieci i młodzieży) żołnierzy przebywających na misjach poza granicami kraju a także rodzin poległych żołnierzy,
- przeciwdziałanie skutkom stresu pourazowego,
- prewencja zaburzeń adaptacyjnych po powrocie z misji poza granicami państwa.
Wykształcenie:
- Psychologia (studia jednolite magisterskie) – Uniwersytet Łódzki
Szkolenia:
- Trening interpersonalny dla psychologów – czyli jak samoświadomość wpływa na jakość niesionej pomocy – Psychotesto Centrum Psychologiczne (04.2018)
- Depresja nastolatków – diagnozowanie i terapia z wykorzystaniem technik poznawczo-behawioralnych – Psychotesto Centrum Psychologiczne (11.2019)
- Terapia dziecka z autyzmem – Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu (11.2020)
- Terapia behawioralna – teoria i praktyka. Kurs bazowy (3-modułowy) – MAGIS (01.02.2022)
Doświadczenie zawodowe:
- Zakład Aktywności Zawodowej „Ja-Ty-My” filia w Tuszynie (11.2020 – 10.2021) – Psycholog w zakładzie w Tuszynie oraz w Łowiczu
- Fundacja z ASPI-racjami (05.2021 – 01.2022) – Psycholog dzieci i młodzieży
- Fundacja JiM (10.2021 – 04.2022) – Psycholog szkolny w szkole specjalnej Fundacji JiM oraz w szkole przysposabiającej do pracy
- Zakład Aktywności Zawodowej „Ja-Ty-My” filia w Tuszynie (04.2022 – obecnie) – Psycholog zakładowy oraz psycholog w nowym projekcie „Rozwój Zakładu Aktywności Zawodowej filia w Tuszynie”